اندی

آندرانیک مددیان (زاده 2 اردیبهشت 1337) با نام هنری اندی خواننده ایرانی است. او نخستین خواننده ایرانی‌ دریافت‌کننده مدال افتخار جزیره الیس است. در ژانویه 2020 ستاره‌ای با نام او در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود در لس آنجلس نصب شد. اندی با دریافت ستاره با نشان گرامافون در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود نخستین ایرانی است که این نشان را بدست آورده‌است. او نخستین گیتارش را در 14 سالگی با چوب ساخت و به گفته خودش صداهای عجیب و غریب از آن درمی‌آمد. پسرخاله‌های او یک گروه موسیقی تشکیل داده و از آندرانیک هم دعوت به همکاری کردند. او نواختن گیتار را در آن گروه آغاز کرد. بعضی وقت‌ها نیز، خود، قطعاتی به زبان انگلیسی اجرا می‌کرد. ساز تخصصی اندی گیتار بیس است. همچنین مدتی به‌همراه کامران یغمایی در یک گروه موسیقی راک انگلیسی می‌خواندند.
در سال 1978 از سوی شرکت سی‌بی‌اس شعبه تهران به او پیشنهاد قرارداد برای تهیه آلبومی به زبان انگلیسی داده شد که به‌دنبال این پیشنهاد او عازم لس‌آنجلس شد. به‌دنبال سفر به ایالات متحده آمریکا علاقه وی به موسیقی بیشتر شد.
اندی با موسسه‌ های امور خیریه و سازمان‌های حامیان صلح جهانی همکاری داشته‌ است و همچنین با خواننده‌های سرشناس جهان، آهنگ‌هایی ضبط و منتشر کرده‌است. اندی کار حرفه‌ای خود را با کوروس شاهمیری آغاز کرد. هر دو از نوازندگان گیتار برای شهرام شب‌پره بودند که از آن گروه به تدریج خارج شدند. آن‌ها 4 آلبوم با هم ضبط کردند. اما برای پیشرفت بیشتر از هم جدا شده و به تنهایی ترانه خواندند. با این‌حال، دوستی‌شان تا امروز ادامه دارد.

Image

چاپ