نوار کاست

نوار کاست های ایرانی به سه بخش
چاپ قبل از انقلاب از سال (57_1354)
نوار کاست های بعد از انقلاب از سال 1357 تاکنون
و نوار کاست های ایرانی چاپ خارج از کشور
Image

نوار کاست

نوار کاست، یکی از فرمت‌های پخش صوتی پرطرفدار در دهه‌های گذشته بود. این فرمت با امکان ضبط و پخش مستقیم، تأثیر زیادی در صنعت موسیقی داشت و این امکان را برای افراد فراهم می‌کرد که آهنگ‌های مورد علاقه خود را به راحتی پخش کرده و از گوش دادن به آن لذت ببرند. با پیشرفت فناوری، نوار کاست به تدریج جای خود را به فرمت‌های جدیدتری داد ولی همچنان یک جاذبه خاص در صنعت موسیقی دارد و برخی از افراد به جمع‌آوری و استفاده از آن علاقه‌مندند. تاریخچه، عملکرد و تأثیر نوار کاست نشان از اهمیت و تأثیر این فرمت در صنعت موسیقی دارد.

نوار کاست ها از سال 1353 وارد میدان شدن قبل نوار کاست ها صفحات 45 دور(صفحه کوچیک) در بازار موجود بودن . صفحات 45 دور ارزان و قابل خرید برای هر قشری بود اما مشکل آن ظرفیت ضبط تنها دو آهنگ بر روی صفحه بود که باعث شد از میدان خارج شود در همان سال 53 نوار کاست ها با ظرفیت ضبط یک ساعت ،یک ساعتو نیم و حتی نوار کاست های دوساعته نیز وجود داشتن که به رنگ باختن صفحات 45 دور سرعت بخشید .
 
تاریخچه نوار کاست
نوار کاست در دهه 1960 میلادی به عنوان یک فرمت پخش صوتی جدید معرفی شد. این فرمت در ابتدا به عنوان راهی برای ضبط و پخش آهنگ‌ها در دستگاه‌های قابل حمل مانند سیستم‌های پخش خودرو مورد استفاده قرار می‌گرفت. با گذر زمان، کاست‌ها به شکلی کوچکتر و قابل حمل‌تر تولید شدند و به یکی از فرمت‌های پخش صوتی محبوب در دنیای موسیقی تبدیل شدند.
نوار کاست، عملکرد ساده‌ای داشت؛ فرمت استاندارد نوار کاست شامل یک نوار مغناطیسی بود که درون یک کاست قرار داشت. اطلاعات صوتی به صورت الکتریکی بر روی نوار مغناطیسی ضبط می‌شدند. با قرار دادن کاست در دستگاه پخش، نوار مغناطیسی از طریق سیستم رول‌ها و هد به صوت تبدیل می‌شد و از بلندگوی دستگاه پخش قابل شنیدن بود.
 
تأثیر نوار کاست در صنعت موسیقی
نوار کاست، تأثیر زیادی در صنعت موسیقی داشت. این فرمت پخش صوتی به کاربران امکان می‌داد تا به راحتی آهنگ‌های مورد علاقه خود را ضبط و پخش کنند. این امکان باعث شد که افراد بیشتری به ضبط آثار خود بپردازند و آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارند. همچنین، از طریق کاست‌های خریداری شده، می‌توانستند آلبوم‌های موسیقی را پخش کنند و لذت ببرند.
امروزه با پیشرفت فناوری، نوار کاست به تدریج جای خود را به فرمت‌های پخش صوتی جدیدتر مانند سی‌دی و فایل‌های دیجیتالی داد. این فرمت‌ها کیفیت بهتری ارائه می‌کردند و قابلیت‌های پیشرفته‌تری داشتند. با ظهور سی‌دی، میزان فضای ذخیره‌سازی و کیفیت صوت بهبود یافت و با ظهور فایل‌های دیجیتالی، پخش موسیقی به صورت آنلاین و دسترسی به آن از هر جایی به سادگی امکان‌پذیر شد.